Derya Zünbülcan'da Oruç önerileri

Oruç, kalp sağlığını destekler, depresyondan korur, kanser riskini azaltır. Bedende tam bir temizlik gerçekleştirir.  Kişiyi zinde ve genç tutmak için iyi bir anti-age yani iyi bir yaşlanma karşıtı ajandır. Beden üzerine olan etkileri haftadan haftaya incelendiği çalışmalarda bir aydan oluşan orucun her bir haftasının vücutta başka başka faydaları olduğu gösterilmiştir. Zihninizde canladırabilmek için bunu bir makinenin ön yıkama, yıkama, durulama ve kurutma programları gibi düşünebilirsiniz. Birbirinden ayrı ancak birbiri ile bir bütün olan, tam bir temizlik hali. Yani oruç tuttuğunuzda vücudunuz ilk hafta başka bir  rahatlama hali ile karşı karşıyadır son hafta başka bir temizlik ile karşı karşıyadır. Hikmeti bu kadar büyük bir aydan faydalanmanın anahtarı ise aya özel beslenme ile organları dinlendirebilmektir. 

Ramazanda doğru beslenmenin püf noktaları

Bedenin tutulan oruç ile şifa bulduğu, tazelenmenin verdiği huzur ile yeni bir form kazandığı ramazan ayında dikkat edilmesi gereken en önemli konu öğün sayısıdır. Uzayan açlık süresi nedeniyle öğün sayısında oluşan azalma metabolizmada değişikliklere neden olur. Bu nedenle ay süresince öğün atlamamaya özen göstermeli, sahur ve iftarda tüm besin gruplarını tüketmeye özen gösterilmelidir. Et grubu, süt grubu, süt grubu, meyve-sebze grubunun yeterli ve dengeli bir şekil yer aldığı hafif ve hazmı kolay bir beslenme planı uygulanmalıdır.

Altın kural: Sahura kalmak

Değişen metabolizmanın dengeye ulaşması, uzun süren açlık nedeniyle gün içerisinde zorlanılmaması için sahura kalkmak gerekmektedir. Sahura kalkmak kadar önemli olan bir diğer nokta sahurda tüketilecek besinlerin ayarlanmasıdır. Yüksek enerjili ve kolay hazmedilecek besinler ile bazı fonksiyonel besinlerden faydalanılabilir.

Sofraların yıldızı: Tarçınlı Yoğurt

Ramazanda en çok korkulan bir sonraki gün yaşanacak acıkmadır.  Bu acıkmayı önlemek için sahurda ve iftar sonrasında 1 kase tarçınlı yoğurttan faydalanabilirsiniz. Midenizde yanma yoksa yoğurdun faydasını arttırmak için tarçının yanında çörekotu ilavesi de yapabilirsiniz.

Kalori mi Kalite mi? İftariyelik Seçimi Önemli

Tabi ki kalite. İftariyelik seçiminde yüksek yağ ve şeker içeriğine sahip besinlerden kaçınılmaldır. Bunların yerine kuru kayısı, kuru elma, ceviz, fındık, fıstık gibi sağlıklı atıştırmalıklar, tuzsuz zeytin, hurma, tam tahıllı ekmek, yarım yağlı peynir gibi oruç tutmayı kolaylaştıracak besinler güvenli miktarlarda tüketerek vücudumuza katkı sağlanmalıdır.

 

Halsizliğe savaş açan Formül: Beyaz çay ve kakule

 

Beyaz  çay yaprakları okside olmadan, güneş ışığından korunarak tepe tomurcuğundan toplanan en kıymetli yeridir. Kakule ise son yıllarda yapılan çalışmalar ile dikkatleri üzerine çeken önemli bir baharattır. Ramazanda iftar sonrası kakule ve beyaz çayı beraber demleyerek bir sonraki gün halsizlikten korunabilirsiniz.

 

Zinde tutan çay tarifi:

 

1/2 Litre su

 

1 tatlı kaşığı kakule

 

1 tatlı kaşığı beyaz çay

 

1/2 limon

 

Suyu kaynatın.  Bir dakika bekletin. Kabukları ile birlikte küçük küçük doğranmış yarım limon,  1 tatlı kaşığı kakule ve 1 tatlı kaşığı beyaz çay ile karıştırın. 5-10 dk demlenmeye bırakın. Çayınız süzdükten sonra tüketime hazır. Sıcak yaz gecelerinde serinlemek için alternatif olarak kullanmak isteyenler çayı hazırlayıp soğumaya bıraktıktan sonra buz ilavesi ile tüketebilirler. Afiyet olsun.

 

Zinde beden için su için

 

Su hepimiz için oksijenden sonra en önemli yaşam kaynağıdır. İftardan sahur vaktinin bitimine kadar olan süre içerisinde her zamanki gibi 2.5-3 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Hiç kalori içermeyen doğal içeceğimiz olan suyu içmek için susamayı beklemeyin. Sıvı ihtiyacını karşılayabilmek için ayran, süt, soda, taze sıkılmış meyve suları, bazı bitki ve meyve çayları tercih edilebilir.

 

Sağlıklı bir beden için kaçırılmayacak bir fırsat olan ramazan ayını manen ve bedenen en güzel şekilde değerlendirmenizi dilerim. Sevgilerimle..

  • Altay Mahallesi Tütüncüler Sokak No: 20
  • Turgutlu / Manisa
  • Tel : +90 532 494 77 59
  • Tel : +90 236 312 09 10
  • E-Mail : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • E-Mail : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

FOTOĞRAF

Üst