Başkan Şirin'den Turgutlu Halkına önemli mesajlar

2014 yılı Mart ayında halkın takdirini ve güvenini kazanarak göreve başlayan Turgutlu'nun Şehr-i Emini Turgutlu Belediye Başkanı Sayın Turgay Şirin. bu ayki sayımıza konuk olarak. sorularımıza içtenlikle yanıt verdi,

Röportajımızda Turgutlu halkına önemli mesajlar veren Başkan Şirin, Manisa'nın 17 ilçesinde öne çıkan proje ve yatırımlarıyla Turgutlu'yu hak ettiği noktaya taşıyacaklarını ifade ederek, çıktıkları yolda en büyük desteği yine Turgutlu halkından aldıklarının altını çizdi.

İn Turgutlu : Sayın Başkanım, göreve goldiğinizden bu yana 3 yıl geçti. Bu 3 yıla kısaca değinir misiniz?

T. ŞiRiN : Halkımıza en iyi hizmeti vermek. Turgutlu'yu hakettiği noktaya taşımak için çıktığımız bu yolda geride bıraktığımız 3 yıl çok şükür hedeflerimizde önemli mesafe kat ettiğimiz şekilde geçti. Elbette göreve gelir gelmez 22 olan mahalle sayısının büyükşehir yasasıyla birlikte 61'e yükselmesi dolayısıyla ciddi bir planlama gerektiren çalışmalarda önceliğimiz acil sorunlara eğilmek oldu. Büyükşehir yasası kapsamındaki uygulamanın avantajlarını ve dezajantajlarını yaşayan bir belediyeyiz. Mali anlamda geçmiş yıllara oranla iller Bankası payında ciddi bir düşüş yaşadık. Ancak bu durumu halkımıza yansıtmamak adına Manisa Büyükşehir Belediyemiz'in ciddi desteğini aldık.

Belediyecilik algısının yol yapmak, kaldırım yapmaktan çok daha ötesinde olduğunun bilinciyle hareket ettiğimiz bu süreçte, vatandaşlarımıza verdiğimiz sözleri de yerine getirmenin gayretinde olduk. Şehrimizin kimlik kazanması adına büyük çaba sarf ettiğimiz geçmiş zaman diliminde, esnafımızdan öğrencimize kadar tüm kesimlerin görüşlerini alarak, nerede bir sorun varsa çözmeye, nerede bir ihtiyaç doğduysa destek olmaya gayret ettik. Zorlu ancak vatandaşa direkt temas etmiş bir süreci geride bırakırken, hem beklentileri önemli ölçüde karşılamış olmanın hem de üzerine katarak yol almanın memnuniyetini yaşadığımı söylemeliyim. 

İn Turgutlu : Turgutlu'nun sizin için önemi nedir? Tarihi, ekonomik durumu, kültürel yapısı vo sosyal yaşamını sizlerin gözüyle okuyucularımıza aktarmak isteriz.

T. ŞiRİN: Tabii biz nereye gitsek memleket özlemi yaşayanlardanız. Her yerde Biz Kasabalıyız diyoruz. Çünkü buranın kendine has bir havası, doğası, tarihi, insan profili vardır. Hemşerilik bilinci oldukça gelişmiş bir ilçeyiz. O açıdan doğup büyüdügümüz, havasını soluğumuz ve birer akraba gibi olduğumuz memleketlimizle birlikte Turgutlu'yu her yönüyle kalkındırmak, ilçemizin kendine has özelliklerini de korumak noktasınıda güzel işbirliklerimiz oluyor. Belediye olarak bereketli topraklar üzerindeki ilçemizde merkeze nasıl hizmet veriyorsak kırsalda yaşayan halkımızın da beklentilerini karşılama gayretimiz karşılıksız kalmıyor. Gerek kamu kuruluşlarında gerek eğitim gerek sosyal hayatta sıcak, samimi ve güleryüzlü insanlardan oluşan bir ilçeye hizmet etmenin de memnuniyetini yaşıyoruz.

İn Turgutlu : Projolorinize değinmeden önce 2017 yılına çalışmalarınız hakkında dair bilgi alabilir miyiz?

T. ŞİRiN: 2017 yılının açılışlarımız ve temel atma törenlerimizle geçeceğini müjdelemek isterim. Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte geçtiğimiz yıl 1 Nisan'da toplu açılış töreni yapmıştık. Cumartesi Kapalı Pazaryeri ve Meydanımızı. Yenilenen Gardalya Sokağımızı, yeni Hüdavendigar Parkımızı, Eski Manisa Yolu'nu. Gıda Bankası'nı, çocuk kültür sanat merkezlerimiz gibi önemli çalışmalarımızı halkımızın hizmetine sunmuştuk.

Bu yıl da inşallah başta Kent Müzemizi, Kapalı Yüzme Havuzu ve Spor Salonumuzu. 39 Milyon TL gibi ciddi bir maliyetle ilçemize kazandırdığımız Atık Su Arıtma Tesisimizi, Çıkrıkçı, Urganlı, Oerbent. Çatalköprü, Karacaali Çayı üzerinde yükselen yeni köprülerin açılışları, Prestij Caddelerimiz olmak üzere pek çok noktada farklı hizmetlerimiz ve yatırımlarımızla halkımızın hizmetinde olacağız.

Diğer yandan Battı-Çıktı Kavşak Projemiz ve Ovacık Yaylası Doğal Gençlik Kamp Merkezimiz'in temelini hayırlısı ile atmış olacağız. Diğer yandan Kent Bilgi Sistemi Projemiz sürüyor. Halkımıza etkin ve verimli hizmetle tanıştırmaya hazırlanıyoruz. Kısacası ilçemiz bu yıl ciddi bir hareket kazanacak.

İn Turgutlu: Sayın Başkanım 2017 yılının ilk ayında yerel yönetimlere dair yapılan bir yarışmada Sosyal Projeler Dalında "Yılın En Başarılı Belediye Başkanı" seçilerek ödüle layık görüldünüz. Ödülle taçlandırılan sosyal hizmet çalışmalarınıza dair bilgi alabilirmiyiz?

T. Şirin: Elbette insanımıza dokunan sosyal projelerimizin öclüle layık görülmesi doğru yolda olduğumuzun en önemli göstergesi oluyor. Ödül töreninde de ifade etmiştim, bu ödülü canla başla ve özveriyle çalışan mesai arkadaşlarım ve Turgutlu halkı adına almış olmaktan mutluluk duyuyorum. Çünkü dikilen binalar eskir, yapılan yollar deforme olur ancak insana insanca yapılan yatırımlar her daim kalıcıdır ve dahası bu gönüllere girebilmek anlamına gelir. İlk günden bugüne bu felsefeyle, 'kimse aç ve açıkta kalmasın' diyerek çıktığımız yolda yardıma muhtaçlarımıza çok hassas davranmaya çalıştık, proje üretmeye çalıştık. Aşevi ve Hayır Merkezimiz'de tamamen kendi aşçılarımızın evlerimizdeki aynı tatta hazırladığı yemeklerle gündel. 400 yardıma muhtaç kişimizin bizzat kapısını çalarak sıcak yemek servisi yapıyoruz.

Hayırseverlerimizin de destekleriyle gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşıyor, engelli, yoksul, kimsesiz ve yaşlı vatandaşlarımıza kesintisiz hizme veriyoruz. Merkezimizi destekleyen bir diğer sürdürülebilir proje çalışmamız İkram Çeşmesi oldu. İlçemizde bir ilk olarak ligi gören çeşmemiz ile  paylaşmanın önemini hep birlikte hatırlayalım; hatırlatalım; unutmayalım istedik. Bu anlamda da amacımıza ulaştığımıza inanıyorum.

Koza sokakta Parkımız açan vatandaşımıza sıcak çorba ikramı yapıyor, mevsimsel olarak meyve suyu, sahlep, limonata ve şerbet gibi ikramlarımızla çeşitlendiriyoruz. Yıl boyu süren 'Hoş Geldin Bebek Projesi' ile Turgutlu Ailemiz'in yeni üyelerine dair ailelerimizin kapısını çalarak hediyelerimizi takdim ediyor, mutluluklarına ortak oluyoruz. Doğumda olduğu kadar ölümde de vatandaşlarımızın yanında olmaya çalışıyor, taziye evlerimize pide desteği veriyoruz.

Bunun yanı sıra sözünü vererek hayata geçirdiğimiz bir diğer proje Dost Eli Kıyafet Yıkama ve Teslim Merkezi oldu. Maddi gücü yetersiz vatandaşlarımız.a ücretsiz yardım malzemesi sunan, 'veren elle alan el' arasında köprü vazifesi gören merkezimiz ilçemizdeki büyük bir beklentiyi
karşıladı.

Son olarak şunu ifade etmeliyim ki göreve geldiğimizden bu yana sürdürdüğümüz projelerimizi 2016 yılı son aylarında başlattığımız Gönül Projesi ile çok daha farklı bir noktaya ulaştırdık. Gönül Projemiz'deki hedefimizi günümüzdeki boşanma oranlarını göz önünde bulundurarak koyduk, yıllarca aynı yastığa baş koymuş Turgutlulu Ailelerimiz'i onurlandırmak adına Türkiye'de örneği bulunmayan bir şekilde başlattık. Evlilik kurumunun önemine istinaden, attıkları o imzanın üzerinden 50 yıl geçen çiftlerimizin o zamanki nüfus kütüklerine ulaştık ve o tarihi belgeleri çerçevelettik. Çiftlerimize özel olarak bir de o güzel zamanlan birlikte geçirdiklerini hatırlamaları adına dekoratif saat hazırlattık. Evlerine konuk olarak hediyelerini takdim ettiğimiz çiftlerimizin gözlerindeki ışıltı. 50 yıllık bir sevginin hatırlanmasının oluşturduğu tebessüm görülmeye değer ...

Bu anlamda tüm projelerimize bir bütün olarak baktığımızda bireysel ve kurumsal olarak farklı bir mutluluk duyduğumuzu belirtmek isterim. ilçemizdeki bu farkı oluşturmanın ve dahası Manisa'da Ege Bölgesi'nde, Türkiye'de örnek olmanın gururunu yaşıyoruz. 

İn Turgutlu: Sayın Başkanım Turgutlu'nun ilk Kent Müusi kapılarını açmaya hazırlanıyor. Bu anlamda Turgutlu halkına bir müjdeniz varmı?

T, Şirin: Halkımız sürprizlere hazır olsun. Kentimizin kültürünü, geleneğini göreneğini geleceğe taşıyacağımız ve kültür turizmi noktasında büyük bir adım attığımıza inandığımız Kent Müzemizi Nisan ayı sonu veya Mayıs ayı başında hizmete açarak, yine ilçemizde bir ilke imza atmış olacağız. Üzümcüler Konağı'ndan Kent Müzesi'ne doğru çok güzel bir yolculuk yaptık. Turgutlu'muza hayırlı olsun, 

  • Altay Mahallesi Tütüncüler Sokak No: 20
  • Turgutlu / Manisa
  • Tel : +90 532 494 77 59
  • Tel : +90 236 312 09 10
  • E-Mail : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • E-Mail : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

FOTOĞRAF

Üst